Mātes piens
Mātes piens
Zīdīšana - tas ir daudz vairāk nekā tikai barošana. Tas ir veids, kā mazulim nodrošināt emocionālo labsajūtu un drošību. Mātes piens ir unikāls, tajā ir visas barības vielas, kas nepieciešamas mazuļa augšanai un attīstībai. Turklāt tās nodrošina arī dabīgu aizsardzību pret infekcijām. Tāpēc vairums mazuļu, kamēr tiek zīdīti, izvairās no saaukstēšanās un citām infekcijām.
Ja ģimenē ir nosliece uz alerģijām, zīdīšana var dot daudzas priekšrocības. Apmēram pēc pirmās zīdīšanas nedēļas mātes pienu vajadzētu papildināt ar D vitamīna pilieniem. D vitamīns palīdz ķermenim apgūt kalciju, kas nepieciešams skeleta un zobu struktūrai. Ar mātes pienu un D vitamīna pilieniem pilnīgi pietiek pirmajos 4-6 mazuļa dzīves mēnešos.
Cik daudz mazulim jāapēd?
Mazuļi ir ļoti dažādi un tikpat atšķirīga ir arī viņu apetīte. Nav nekādu noteikumu, cik bieži un cik daudz zīdainim būtu jāēd. Vērojiet bērniņa vajadzības un ļaujiet viņam pašam izveidot savu ēšanas režīmu. Vai mazulis vēlas ēst 5 vai 25 reizes dienā - tas ir vienlīdz normāli. Kamēr vien Jūsu bērniņš ir apmierināts un viņa svars pieaug, nav pamata bažām. Visbiežāk pēc pāris mēnešiem vairumam mazuļu jau ir savs režīms un viņi grib ēst noteiktā laikā. Parasti tas ir ik pēc 3-5 stundām, taču dažreiz režīms var arī nedaudz mainīties. Mazi bērni vēl nav iemācījušies pārēsties. Tāpēc barojiet bērnu tad, kad viņš izskatās izsalcis, pat ja pēc pēdējās barošanas ir pagājis pavisam nedaudz laika.
Kad jāpārtrauc barošana naktī?
Vairums mazuļu naktī sajūt izsalkumu, tāpēc zīdaini naktī vajadzētu vienu reizi pabarot. Daži mazuļi mēdz būt tik izsalkuši, ka viņus naktī nākas barot arī divas reizes. No 3-4 mēnešu vecuma vairums mazuļu jau mierīgi guļ visu nakti, taču ne visi. Vai zīdainis gulēs visu nakti nepamostoties, ir atkarīgs arī no tā, cik daudz viņš ir apēdis pirms gulētiešanas. Pilns vēderiņš visbiežāk nozīmē ilgu un nepārtrauktu nakts miegu. Vairums mazuļu pārstāj prasīt ēst naktī, kad ir sasnieguši 6 mēnešu vecumu.